آموزش باریستا

آموزش باریستا

آکادمی ایران باریستا | IRANBARISTA.ACADEMY
با مجوز رسمی از وزارت کار و سازمان فنی حرفه ای کشور

جهان امروز ما بدون قهوه تقریباً بی‌معناست. بسیاری از ما حتی نمی‌توانیم بدون قهوه روز خود را شروع کنیم. قهوه در بسیاری از کشورهای جهان به‌ عنوان محبوب‌ ترین نوشیدنی شناخته و مصرف می‌شود. در حالیکه برخی از ما قهوهٔ صبحگاهی خود را در منزل یا محل کارمان آماده می‌کنیم، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این کار را به یک متخصص قهوه بسپارند. در نتیجه این گروه از افراد به کافه‌ای می‌روند و فنجان قهوهٔ دلخواه خود را از باریستای آن کافه تحویل می‌گیرند.

اما باریستا به چه کسی گفته می‌شود؟

باریستا (Barista) به شخصی گفته می‌شود که متصدی بار یک کافه است و نوشیدنی‌های بر پایهٔ قهوه و انواع نوشیدنی‌های دیگر را آماده و سرو می‌کند. در اکثر نقاط جهان از واژهٔ باریستا برای توصیف فردی که غالباً با دستگاه اسپرسو و دیگر ابزارهای دم‌آوری کار می‌کند، استفاده می‌گردد

چه کسانی باید در این دوره آموزشی پایه باریستا شرکت کنند؟

دوره پایه باریستا برای افرادی مناسب است که می خواهند بر هنر تهیه قهوه ی با کیفیت مسلط شوند. این یک فرصت عالی برای کسب مهارت های حرفه ای در مورد قهوه و افزایش اعتماد به نفس شما است. این دوره آموزشی می تواند برای طیف گسترده ای از اشخاص مفید باشد، از جمله:

 • علاقه مندان به تهیه قهوه
 • باریستا های مشتاق
 • مدیران مواد غذایی
 • مدیران کافه ها و رستوران ها
 • کارکنان کافه
 • کارآفرینان کافه
 • رستوران داران

پیش نیازهای دوره پایه باریستا

هیچ پیش نیاز رسمی برای شرکت در دوره پایه باریستا وجود ندارد.

آموزش باریستا

بررسی اجمالی دوره پایه باریستا

دوره پایه باریستا دانشجویان را با اصول صنعت قهوه آشنا می کند. با تقاضای روزافزون برای قهوه با کیفیت، این دوره مربوط به بخش غذا و نوشیدنی مدرن است. این افراد را با مهارت‌های لازم برای آمادگی در این زمینه، از درک انواع دانه‌های قهوه تا تکمیل تکنیک‌ های دم کردن، مجهز می‌کند.

مهارت لازم و کافی به عنوان یک باریستا برای علاقه مندان به قهوه،  بسیار مهم است. با افزایش تقاضا برای قهوه نوشی ، یک باریستای ماهر می تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت یک کافه تأثیر بگذارد. این دوره برای هر کسی که قصد دارد مهارت های باریستایی خود را برای کسب سود حرفه ای کامل کند، ایده آل است.

این دوره آموزشی پایه به دانشجویان فرصتی منحصر به فرد برای کسب تجربه عملی در تهیه قهوه ارائه می دهد. هنرجویان با تفاوت های ظریف عصاره اسپرسو، فوم شیر، لاته آرت و موارد دیگر آشنا خواهند شد. در پایان دوره، شما در استفاده از دستگاه های قهوه ساز و آسیاب مهارت خواهید داشت و از قهوه ثابت و با کیفیت بالا اطمینان حاصل می کنید. این آموزش دانشجویان را با اعتماد به نفس و دانش برای برتری در صنعت قهوه رقابتی توانمند می کند.

اهداف دوره آموزشی باریستا پایه

یادگیری عصاره گیری اسپرسو، تنظیمات آسیاب قهوه  و کار با ماشین اسپرسو
تسلط بر مهارت فوم گرفتن شیر برای نوشیدنی های مختلف قهوه همراه با شیر
توسعه تخصص در ایجاد طرح های پیچیده لاته آرت
درک اهمیت انتخاب و نگهداری دانه قهوه
کشف تاریخ و اهمیت فرهنگی قهوه
به دست آوردن بینش کافی در مورد ارائه خدمات به مشتری و ارتباط موثر در محیط کافه
اطمینان از بهداشت و تمیزی مناسب در تهیه قهوه
یادگیری عیب یابی مشکلات رایج ماشین اسپرسو

پس از اتمام این دوره، دانشجویان به خوبی آماده خواهند شد تا نیازهای صنعت قهوه را برآورده کنند، و قهوه با کیفیت بالا و  استثنایی به مشتریان ارائه دهند و در عین حال به طور بالقوه شغل و کسب و کار خود را در صنعت قهوه و کافه داری پر رونق پیش ببرند.

آموزش توسط اساتید حرفه ای و کارآزموده
قیمت مناسب به همراه مدرک رسمی
معرفی دانشجویان به بازار کار حرفه ای

مروری بر آموزش های دوره آموزش باریستا پایه

بخش 1: ریشه های دانه قهوه

 • مقدمه ای بر دانه قهوه
 • زمینه های رشد
 • آشنایی با انواع دانه های قهوه
 • روشهای برشته کردن دانه سبز قهوه
 • دستور تهیه انواع قهوه ها بر پایه اسپرسو

بخش 2: تنظیمات آسیاب قهوه

 • تنظیمات آسیاب قهوه
 • نکات آسیاب قهوه و انواع آن ها
 • تمیز کردن و نگهداری آسیاب

بخش 3: نسبت های دم آوری

 • نسبت قهوه به آب
 • شیمی قهوه
 • آشنایی با آسیاب های قهوه

بخش 4: ست کردن اسپرسو ماشین

 • تاریخچه اسپرسو ماشین
 • الزامات وزن کردن قهوه
 • آموزش ست کردن آسیاب قهوه و ماشین اسپرسو

بخش 5: اجزای داخلی ماشین اسپرسو

بخش 6: لاته آرت

 • مقدمه ای بر لاته آرت و تاریخچه ی آن
 • آموزش گرفتن فوم شیر
 • ریختن فوم روی قهوه و ایجاد لاته آرت
 • طراحی انواع لاته آرت مانند رزتا ، قلب ، سوان و….

بخش 7: نسل سوم قهوه و انواع آن

 • ویشصت
 • سایفون
 • فرنچ پرس
 • موکا پات
 • کلد برو
 • Aero Press

بخش 8: مدیریت سفارشات نوشیدنی

 • کار گروهی
 • سلامت و امنیت
 • ایمنی برای دستگاه اسپرسو و سایر ماشین آلات
آموزش باریستا

مهارت‌های باریستاهای خوب

همانطور که ذکر شد، اساسی‌ترین نقش یک باریستا در کافه، کار کردن با دستگاه اسپرسو و به‌طور دقیق‌تر عصاره‌گیری اسپرسو به‌شمار می‌رود. نقش اسپرسو که پایهٔ بسیاری از نوشیدنی‌های دیگر از قبیل کاپوچینو، آمریکانو، لاته، موکا، … است، بسیار قابل توجه است. بنابراین ابتدایی‌ترین مهارتی که برای یک باریستا ضروری به‌حساب می‌آید، عصاره‌گیری یک شات اسپرسوی بی‌نقص است.

برخی از دیگر نوشید‌نی‌ها مانند لاته و کاپوچینو، اغلب به هنر شیرقهوه یا لاته آرت که به‌عنوان ایجاد طرح یا پترنی بر روی نوشیدنی شیرقهوه با استفاده از شیر بخارداده شده تعریف می‌شود، نیاز است. در نتیجه لاته آرت را می‌توان یکی دیگر از مهارت‌های مورد نیاز یک باریستا به‌شمار آورد.

علاوه بر مهارت در تهیهٔ اسپرسو، سایر نوشیدنی‌ها و لاته آرت و همچنین خدمات به مشتریان، باریستاهای ماهر در موارد دیگر از قبیل نگهداری دستگاه اسپرسو، آسیاب و دم افزارها اطلاعات لازم را کسب و از آن‌ها استفاده می‌نمایند. برشته‌کاری یا رست قهوه نیز از دیگر مواردی است که لازم است باریستاها در مورد آن اطلاعات لازم را کسب نمایند.

باریستا می‌بایست قادر به شناخت و تشخیص دانهٔ سبز باکیفیت باشد. در واقع شناخت دانهٔ سبز قهوه و آشنایی با خصوصیات دانه‌های متفاوت با زیرگونه‌ها و خاستگاه‌های متفاوت، از مهارت‌های حائز اهمیت یک باریستا به‌شمار می‌رود.

اما آیا نوشیدنی‌های منوی یک کافه فقط به نوشیدنی‌های گرم خلاصه می‌شود؟ خیر. یک باریستا نه تنها می‌بایست در تهیهٔ انواع نوشیدنی‌های گرم علی‌الخصوص آن‌هایی که بر پایهٔ قهوه هستند تسلط داشته باشد، بلکه لازم است انواع نوشیدنی‌های سرد، شیک‌ها و اسموتی‌ها را شناخته و نسبت به طرز تهیهٔ آن‌ها آگاهی داشته باشد.

یکی دیگر از مهم‌ترین مهارت‌های یک باریستای خوب، مدیریت بحران یا به عبارت ساده‌تر، آرام ماندن در شرایط پرفشار و پراسترس است. بیشتر کافه‌ها در ساعات مشخصی با ازدحام جمعیت روبرو هستند، در این صورت تعداد و تنوع سفارش‌های مشتریان افزایش خواهد یافت. این وظیفهٔ باریستاهای کافه است که بتوانند شرایط را مدیریت کرده و در آرامش سفارش‌ها را آماده کنند. از طرف دیگر، ممکن است گاهی در آماده سازی یک سفارش اشتباهی رخ دهد و مشتری به شدت عصبانی شود. باز هم این وظیفهٔ باریستا است که مشتری عصبانی را آرام کرده و سفارش او را مجدداً آماده کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره ها با ما تماس بگیرید:
02188943480

دوره باریستا شما را با تمام مهارت هایی که برای تهیه قهوه شگفت انگیز نیاز دارید آموزش می دهد. در این دوره با روش های مختلف برشته کردن دانه های قهوه آشنا می شوید. همچنین در مورد اقدامات بهداشتی و ایمنی هنگام کار با دستگاه قهوه ساز به شما آموزش می دهد.

موقعیت شغلی باریستا به هیچ مدرک خاصی نیاز ندارند فقط شما باید در کار خود حرفه ای باشید. با دوره آموزشی باریستا ما، می توانید مزیت رقابتی در بازار کار داشته باشید.

این دوره برای مبتدیانی مناسب است که می خواهند بر هنر تهیه قهوه با کیفیت مسلط شوند. این یک فرصت عالی برای کسب مهارت های حرفه ای باریستا و افزایش اعتماد به نفس شما است. این آموزش می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از اشخاص مانند علاقه‌ مندان به قهوه‌ سازی، باریستا های مشتاق، مدیران غذا و نوشیدنی، کارکنان کافه‌ ها، کارآفرینان کافه‌ ها و رستوران‌ داران مفید باشد.

پس از تکمیل این دوره آموزشی باریستا، دانشجویان برای یافتن شغل مناسب، مهاجرت کاری و ارائه محصولات قهوه با کیفیت بالا و ارتباط با مشتریان در حالی که به طور بالقوه شغل و تخصص خود را پیش می‌برند، آماده خواهند بود.

این دوره به شما کمک می کند تا هنر استخراج اسپرسو، تنظیمات آسیاب کردن و کار با دستگاه را بیاموزید، مهارت بخارپز کردن و کف کردن شیر را به دست آورید، بینشی در مورد خدمات مشتری و ارتباط موثر در یک کافه کسب کنید، یاد بگیرید که مشکلات رایج دستگاه قهوه را عیب یابی کنید و …

معمولاً 4 تا 5  روز طول می کشد تا بتوانید اصول اولیه باریستا را مسلط شوید.

برای ثبت نام در دوره آموزشی باریستا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. اگر به کار در کافه علاقه دارید و علاقه مند به یادگیری مهارت های یک باریستا هستید، می توانید در دوره آموزشی باریستا ثبت نام کنید.

آموزش باریستا

معرفی به بازار کار

آکادمی ایران باریستا پس از اتمام دوره شما را تنها نخواهد گذاشت. همه روزه تعداد زیادی درخواست نیروی کار توسط مجموعه‌های مختلف، اعم از کافی شاپ، رستوران و هتل در وبسایت کاریابی مجموعهٔ آکادمی باریستا ایران به نام «باکافه» قرار گرفته و هنرجویان به راحتی از طریق این وبسایت می‌توانند وارد بازار کار شوند.

ما در آکادمی ایران باریستا بهترین و مجرب‌ترین اساتید صنعت قهوه را گرد هم آورده‌ایم. آموزش‌های آکادمی ایران باریستا که در اختیار هنرجویان قرار می‌گیرد، کاملاً مطابق با استانداردهای بین المللی است.

تمرکز اصلی ما در آکادمی ایران باریستا، ارائهٔ آموزش‌های استاندارد و به روز به هنرجویان و آماده سازی و معرفی آن‌ها به بازار کار است.

ویژگی‌های باریستاهای خوب

باریستاهای حرفه‌ای از ویژگی‌های برخوردار هستند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک باریستای خوب، زمان بندی مناسب است. شاید این پرسش مطرح شود که زمان بندی در چه مواردی؟ باید گفت زمان بندی نه تنها به معنی حضور به موقع برای شیفت‌های کاری است، بلکه به معنی برنامه ریزی زمانی و به موقع تحویل دادن سفارش‌ها نیز است.

زمانی که صحبت از خدمات به مشتریان به میان می‌آید، همواره بین باریستاهای معمولی و باریستاهای خوب تفاوت زیادی وجود دارد. باریستاهای معمولی تنها سفارش مشتریان را آماده و سرو می‌کنند، در صورتی که باریستاهای خوب از مهارتی به نام گوش دادن به مشتریان برخوردار هستند. بنابراین گوش دادن، توجه کردن و مهمان‌ نوازی را می‌توان به‌عنوان دیگر خصوصیات یک باریستای خوب برشمرد.

شاید به کافه‌ای رفته باشید و تمیزبودن بیش از حد آن توجه‌تان را جلب کرده باشد؛ میزهایی که به دقت نظافت شده‌اند، گلدان‌هایی که با گل‌های تازه و شاداب خودنمایی می‌کنند، شیشه‌هایی که به قول خودمان برق می‌زنند، ظروفی که به بهترین شکل از آن‌ها استفاده شده، سرویس‌هایی که به زیبایی چیده شده‌اند، … همه و همه نشان دهندهٔ توجه باریستاها و پرسنل آن کافه به جزئیات است.

تمام شدن و کمبود مواد اولیهٔ مورد نیاز برای تهیهٔ انواع نوشیدنی‌ها و خوراک‌ها، یکی از مشکلات رایج در کافه‌ها به شمار می‌رود. در بیشتر موارد این باریستای کافه است که از او انتظار می‌رود تا با دقت فراوان همواره چک لیستی برای اقلام مصرفی از قبیل قهوه، پودرها، شیر، میوه، … تهیه و آن را کنترل کند.

اما برای باریستا شدن چه باید کرد؟ چنانچه به دنبال پاسخ این پرسش هستید، پیشنهاد می‌کنیم ادامهٔ این مطلب را مطالعه نمایید.

اگر شما هم علاقه مندید تا در دنیای پرجنب و جوش کافه‌ها فعالیت کرده و همان فردی باشید که با یک فنجان قهوه صدها نفر را در طول روز به لبخند دعوت می‌نماید، می‌توانید از دورهٔ مهارت باریستا در آکادمی ایران باریستا استفاده کنید.

در دورهٔ مهارت باریستا چه مواردی آموزش داده می شود؟

 • آشنایی با انواع دانهٔ قهوه و تاریخچهٔ آن
 • آموزش کار کردن با ماشین اسپرسو و آسیاب قهوه
 • آشنایی با انواع ماشین‌های اسپرسو و آسیاب‌های قهوه
 • آشنایی با ابزار و تجهیزات کافه و بار شامل اکسسوری‌های بار گرم و سرد
 • آموزش عصاره‌گیری اسپرسو و تهیه و ترکیب انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد بر پایهٔ قهوه
 • آموزش هنر لاته آرت
 • آموزش انواع شیک‌ها

اما این تمامی ماجرا نیست. آکادمی ایران باریستا پس از اتمام دوره به هنرجویانی که موفق به گذراندن آزمون عملی و تئوری شده‌اند، گواهینامهٔ پایان دوره اعطا می‌نماید.