آداب کافه‌ نشینی

در گذشته‌ای نه چندان دور، رفتن به کافه (حداقل در کشور ما) امری رایج و مرسوم به شمار نمی‌رفت. حتی تعداد کافه‌ها در شهرهای بزرگ هم آنقدر چشمگیر نبود. اما رفته رفته با ظهور کافه‌های متفاوت و متنوع تمایل مردم برای گذران زمان در کافه‌ها بیشتر و بیشتر شد. هم اکنون کافه‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین مکان دورهمی‌های دوستانه به‌شمار می‌روند. همچنین افراد زیادی وجود دارند که زمانی را صرفاً به کافه‌نشینی و به‌طور مثال مطالعه، حتی به‌صورت انفرادی اختصاص می‌دهند. اما رفتن به کافه همانند دیگر مکان‌های غیرخصوصی، نیازمند دنبال کردن موارد یا بهتر بگوییم اتیکت‌ها یا آدابی است که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

  • باریستاها با محصولات عجیب و غریب خارج از منو آشنا نیستند.

ممکن است گفتن این جمله خوشایند نباشد، اما باریستاها گاهاً با آیتم‌هایی که در منو وجود ندارند آشنا نیستند. حتی اگر انتظار یک نوشیدنی سفارشی‌سازی شده را داشته باشید، می‌بایست مطمئن شوید که در درجهٔ اول باریستایی که نوشیدنی شما را تهیه می‌کند نسبت به روش تهیهٔ آن آگاهی داشته و در درجهٔ دوم اقلامی که برای نوشیدنی شما لازم است در کافه وجود دارند. به‌طور خلاصه، باریستاها تنها در مقابل آیتم‌هایی که در منو وجود دارند مسئول به‌حساب می‌آیند، بنابراین نمی‌توان انتظار بیشتری از آن‌ها داشت.

  • رفتار مؤدبانه‌ای داشته باشید.

اینکه به کافئین نیاز دارید تا خوش‌اخلاق باشید کاملاً قابل درک است. با این حال، به‌خاطر داشته باشید اگر صبح ناخوشایندی را شروع کرده و یا روز پراسترسی را پیش‌بینی می‌کنید، باریستای یک کافه به هیچ وجه مقصر و مسئول نیست. سعی کنید استرس خود را به او منتقل نکنید، چرا که باریستاها همواره و در هر شرایطی، حتی اگر در حال سپری کردن یک روز بسیار بد باشند، سعی می‌کنند با مشتریان بهترین برخورد را داشته باشند.

  • بلند صحبت نکنید.

چه در حال صحبت کردن با تلفن، چه صحبت به‌صورت حضوری هستید، سعی کنید بلند صحبت نکنید. افراد زیادی برای مطالعه، دورشدن از دنیای پرهیاهو، … به کافه می‌روند. به آن‌ها احترام بگذارید.

  • زمانی به کانتر بروید که آیتم مورد نظر خود را انتخاب کرده باشید.

برای سفارش دادن ممکن است به زمان نیاز داشته باشید، کاملاً قابل درک است. ولی زمانی که برای گفتن سفارش خود به کانتر یک کافه نزدیک می‌شوید، عدم قطعیت در تصمیمتان برای سفارش می‌تواند تا حدی آزاردهنده باشد. البته اگر در مورد آیتم یا آیتم‌هایی سؤالاتی دارید می‌توانید از باریستا بپرسید. اما تا زمانی که در مورد آیتم مورد نظر برای سفارش تصمیم قطعی نگرفته‌اید، به کانتر نروید.

  • صبور باشید.

اکثریت آیتم‌های منوی یک کافه توسط باریستاها آماده می‌شود و این کار زمان بر است. به‌طور مثال، برای آماده‌سازی لاته به شیر و قهوه نیاز است. ممکن است باریستا برای آوردن شیر مجبور شود به آشپزخانه برود. بنابراین آماده‌سازی یک سفارش نیاز به زمان دارد، لطفاً شکیبا باشید.

از درخواست‌های متعدد برای عوض کردن نوشیدنی اجتناب کنید.

ممکن است یک لاتهٔ وانیلی سفارش داده باشید ولی نوشیدنی شما طعمی شبیه به لاتهٔ وانیلی نداشته باشد. در این صورت حتماً از باریستا بخواهید آن را مجدداً آماده کند. اما چندین بار درخواست برای این کار ایدهٔ خوبی نیست.

  • فضایی بیش از اندازهٔ مورد نیازتان اشغال نکنید.

یکی از ناخوشایندترین رفتارها در کافه، اشغال کردن فضای زیاد است. این موضوع علی‌الخصوص در مورد کافه‌هایی که میزهای سوشیال دارند صدق می‌کند. افرادی که میز سوشیال را انتخاب می‌کنند، غالباً برای کارکردن به کافه آمده‌اند، بنابراین به فضایی برای قراردادن وسایل و انجام دادن کارهایشان نیازمند هستند. اگر از چنین میزهایی استفاده می‌کنید، سعی کنید فضای معقولی را اشغال نمایید. از طرف دیگر، زمانی که تنها به کافه می‌روید، میزی را انتخاب کنید که برای یک یا حداکثر ۲ نفر طراحی شده باشد.

  • همراه خود غذا به کافه نبرید.

یکی دیگر از رفتارهای غیرقابل قبول در کافه‌ها، به‌همراه آوردن غذا و نوشیدنی است. ممکن است هنگام ظهر یا شب به کافه‌ای رفته و با تصور عادی بودن این رفتار، غذای آن وعدهٔ خود را به‌همراه ببرید. فراموش نکنید در اکثریت کافه‌های جهان، این کار رفتاری بسیار ناخوشایند و غیرقابل قبول به‌شمار می‌رود.

  • کافه خانهٔ شما نیست.

ممکن است کافه‌ای فضایی بسیار دنج و گرم داشته باشد، اما هیچ کافه‌ای به‌عنوان خانهٔ شما به‌حساب نمی‌آید. بنابراین از انجام دادن کارهایی که به خانه و فضاهای شخصی محدود می‌شود، اجتناب کنید.

دایان گوتسمن (Diane Gottsman) نویسندهٔ کتاب «آداب معاشرت مدرن برای یک زندگی بهتر» می‌گوید: «مردم از انرژی یک کافی‌شاپ پرجنب و جوش و دوستانه لذت می‌برند و آن را به‌عنوان مکانی برای انجام امور تجاری، مطالعه و ملاقات با دوستانشان انتخاب می‌نمایند. اما همانند هر چیز دیگر، برای رفتن به کافه و کافه‌نشینی آدابی وجود دارد». دنبال کردن و رعایت مواردی که در این مقاله به‌عنوان آداب رفتن به کافه و کافه‌نشینی ارائه شد، تجربه‌ای منحصربه‌فرد از کافه به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین مکان‌های عمومی در جامعه ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed